Osvetlenie

Dôsledne navrhnutý svetelný dizajn eventu vám dodá originalitu a vytvára v návštevníkovi podvedome príjemný pocit, už pri vstupe do nasvieteného priestoru. Pri našich návrhoch sa riadime dvoma heslami: originalita a funkčnosť. Dnešné technológie ponúkajú obrovské množstvo možností. To je pre nás výzva vytvárať pre každý event originálne svetelné dizajny. Nejde len o farebné kombinácie, ale aj o rozmiestnenie a zapracovanie jednotlivých svetiel do scény. Funkčnosť pre nás znamená správne nastavenú intenzitu svetla a farebnú teplotu bielej pre rôzne typy činností - či už ide o TV prenos, alebo komornú večeru. 

Naša firma technicky zabezpečuje prenájom svetelnej techniky od výrobcov svetových značiek.

Pre lepší prehľad nášho svetelného parku môžeme svetlá rozdeliť do nasledovných skupín, v ktorých uvádzame aj zopár príkladov z nášho svetelného parku. 

INTELIGENTNÉ SVETLÁ

Predstavujú pohyblivé svetlá –  prevažne rotačné hlavy. Našou voľbou bola značka Robe, ktorá patrí medzi svetovú špičku na trhu. Svetlá Robe sa vyznačujú presnou optikou, stálou farebnosťou a pokročilými možnosťami tvarovania svetelného lúča. Nielen tieto, ale aj mnohé iné vlastnosti, dostali tento typ svetelnej techniky na tie najväčšie koncerty a televízne show. Veľkou výhodou je možnosť bezdrôtového riadenia, ktorá šetrí kabeláž najmä v hoteloch a reštauráciách. V našej výbave nájdete tieto modely:

Robe DL4S spot/profile

Univerzálna rotačná hlava typu SPOT s najnovším LED osvetlením resp. svetelným zdrojom. Vďaka rotačným gobám, animačnému kolesu a prizmám je možné dosiahnuť rôzne grafické a dekoračné textúry. Pokročilá optika umožňuje meniť šírku lúča vo veľkom rozsahu a rýchle orezávacie klapky dokážu tvarovať lúč a nasvietiť presné plochy rôznych tvarov. Vďaka týmto vlastnostiam sa svetlá uplatnili aj v televíznom segmente, kde produkty iných výrobcov nedosahujú požadované parametre pri použití LED svetelných zdrojov.

Robe Pointe spot/beam

Univerzálna BEAM-SPOT-WASH rotačná hlava s výbojkovým svetelným zdrojom. Vyznačuje sa malými rozmermi, presným pohybom s rýchlou odozvou a rozsiahlymi možnosťami tvarovania svetelného lúča pre vytvorenie pútavých priestorových efektov. Má široké využitie aj ako party osvetlenie a DJ svetlá. Kvalitu Robe Pointe sme ocenili napríklad pri pútavej show Noc hvězd, ktorá bola odvysielaná pri príležitosti návštevy Českej republiky čínskym prezidentom.

Robe Pointe

Robe Robin 800 LED wash

Rotačná hlava typu WASH, ktorá využíva LED osvetlenie. Túto hlavu využívame pre plošné nasvietenie priestoru a vytvorenie kontrastných farebných hladín na pódiu. Vďaka precíznemu miešaniu farieb a možnosti simulácie rôznych svetelných zdrojov (žiarovka, výbojka, denné svetlo a pod.) využívame tieto svetlá aj ako biele hladinové svetlo a osvetlenie na svadbu a koncerty. 

Robe Robin 800 LED Wash

 

 

KONVENČNÉ SVETLÁ

Do tejto skupiny patria hlavne klasické reflektory so žiarovkovým svetelným zdrojom, potleskové svetlá (blinder), sledovacie reflektory (follow spot) a iné. Fresnelové reflektory od firmy ARRI zaručia čistú a jasnú scénu od konferencie cez disco až po filmové projekty. Každý event si vyžaduje kombináciu rôznych typov svetiel. Logo firmy zvýrazňujeme profilovacími reflektormi od firmy ETC, ktorá patrí medzi svetovú špičku v oblasti divadelných technológii, na koncertoch nesmú chýbať blindre – potleskové svetlá a sledovacie reflektory a pri televíznych show scénu dotvárajú scénu Sunstripy alebo Jaragy.

Konvenčné svetlá

 

Arri T1 – univerzálny štúdiový reflektor s fresnelovou optikou a možnosťou meniť vyžarovací uhol lúča s výkonom 1000W. Produkty firmy ARRI patria medzi špičku vo filmovom a televíznom segmente.

FAL Theatro 1000 – klasický divadelný reflektor s fresnel optikou a možnosťou meniť vyžarovací uhol lúča s výkonom 1000W.

DTS Profilo 1000 – reflektor typu PROFILE, ktorý umožňuje presne meniť tvar a veľkosť lúča. Táto vlastnosť je využívaná pri požiadavke presného hraničenia svetelnej plochy, napr. pri nasvietení loga firmy alebo zamedzeniu svietenia do projekčného plátna.

Blinder 8 lite – klasické potleskové, koncertné svetlo pre svietenie do divákov, s celkovým výkonom 5200W pokryje aj veľké priestory a otvorené plochy.

Showtec Sunstrip Active – univerzálny reflektor podlhovastého tvaru, ktorý obsahuje 10 nezávisle ovládaných svetelných zdrojov. Využívaný je hlavne v televíznych show pre dosiahnutie trblietavého pozadia s možnosťou dynamických blikacích rogramov, ako je napr. efekt padajúceho svetla.

PAR 64, PAR 56 – klasické koncertné “oldschool“ reflektory, ktoré dnes vo väčšej miere nahradili LED reflektory a inteligentné svetlá. Stále si avšak nájdu uplatnenie pri rockových koncertov a svetelných dizajnoch s tematikou 80. a 90.-tych rokov.

 

LED SVETLÁ

Túto kategóriu zastupujú svetlá využívajúce LED svetelný zdroj, ktorých hlavnou úlohou je nízka spotreba elektrickej energie a minimom vyžarovaného svetla. Tieto vlastnosti ich predurčujú na farebné nasvietenie priestorov, vytvorenie príjemnej atmosféry, oživenie látok a závesov. Väčšina LED reflektorov umožňuje RGB miešanie farieb, my preferujeme svetlá s miešaním farieb RGB+W alebo RGBW + UV, Amber. Použitím tejto technológie vieme vytvoriť pastelové farby ako napr. ružovú a meniť saturáciu scény. Pre svoj priaznivý pomer cena/výkon sú často využívané ako svadobné osvetlenie. Pre jednoduchší prehľad uvádzame niektoré typy LED reflektorov alebo LED barov, ktoré najčastejšie využívame pri dekoračnom nasvietení priestoru a dotvorení farebnej atmosféry.

SGM P1

Jednou zo základných vlastností dobrého LED osvetlenia je jeho kompaktnosť a schopnosť zapadnúť do akéhokoľvek priestoru. Naše nové LED osvetlenie SGM P1 je preto nielen prakticky kompaktné, ale aj 100% bezdrôtové, čo sa týka napájania aj ovládania. Svetlá sú poháňané vstavanými batériami a ich ovládanie funguje kompletne cez WiFi. Okrem toho majú vode odolné krytie IP67 pre každé počasie a poveternostné podmienky a na jedno nabitie vydržia až 24 hodín. Okrem toho majú vysokú stálosť CRI a kvalitný zdroj, ktorý zamedzuje nechcenému blikaniu na zázname z kamier. 

SGM P1

Cameo PIXBAR 650 CPRO

Vysokovýkonný LED reflektor Cameo PIXBAR 650 CPRO je snom každého osvetľovača, ktorý niekedy videl, čo dokážu svetlá s technológiou COB LED. Nový PIXBAR má nielen funkciu Pixel MAP, ktorá umožňuje každé LED svetlo ovládať zvlášť, ale je ideálny aj pre televízne svietenie, vďaka korekcií bielej, flicker free systému a voliteľným krivkám stmievania. Čerešnička na torte? Cameo PIXBAR 650 CPRO je absolútne tichý vďaka pasívnemu chladeniu nepotrebuje žiadne ventilátory. 

Cameo FLAT PRO 12

Keď LED osvetlenie tak prečo nie rovno 5v1? Vysokovýkonný reflektor s 5 farebnými LED svetelnými zdrojmi umožňuje miešať pastelové farby a teplé odtiene. Toto svetlo má ultra-tenký dizajn pre univerzálnu inštaláciu a podobne ako PIXBAR 650 nemá chladiace ventilátory a je, vďaka vysokej frekvencií zdroja, vhodný do televízneho segmentu.

American DJ HEX par – plochý reflektor s malými rozmermi vhodný pre dekoračné nasvietenie priestorov, podsvietenie  konštrukcií a pri použití dostatočného množstva aj ako efektové svetlo pre koncertné pódia. Od ostatných produktov na trhu sa odlišuje 6-čipovým LED zdrojom, kde okrem klasických RGB farieb je možné vytvoriť aj studenú bielu, teplú bielu, pastelové farby a UV svetlo.

LED FLOOD 30W – biely reflektor pre plošné nasvietenie priestoru, krytie ip65 s možnosťou použitia aj v exteriéri. 

LED strips a LED balls - Použitím LED osvetlenia je možné dosiahnutie neuveriteľných atypických tvarov, ako aj objem a transparentnosť scény. Z LED „guličiek“je možné vytvorenie zaujímavých tvarov, zobraziť na nich video, vytvoriť svetelný záves alebo tvarovať a kombinovať v rôznych farbách. Ich použitie je vhodné v interiéri aj exteriéri.

 

EXTERIÉROVÉ SVETLÁ

Tieto typy svetiel slúžia na osvetlenie budov, veľkých priestranstiev, zvýraznenie  architektonických prvkov alebo na zvýraznenie a svetelné efekty na budovy, v ktorých sa event odohráva. Dôležitou vlastnosťou týchto svetiel je vysoký výkon svetelného zdroja a odolnosť voči poveternostným podmienkam – najmä dažďu a vlhkosti. 

Griven Kolorado MK2 – výkonný výbojkový reflektor, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie meniče farieb od talianskeho výrobcu Griven. Svetelný zdroj – výbojka HMI 2500W poskytuje dostatok výkonu aj pri najväčších priestoroch.

Space Canon Xenon – svetelné delo osadené na rotačnej hlave s viditeľnosťou lúča 2-5 km.

Exterierové osvetlenie

 

 

OVLÁDANIE

Každá svetelná show si vyžaduje synchronizované ovládanie jednotlivých svetiel a zároveň blízke prepojenie s obrazom a zvukom. Poskytujeme prenájom na najpoužívanejšie svetelné pulty a technologické riešenia od firiem MA Lighting, Avolites, SRS lighting, Elation a iné. Okrem klasického riadiaceho protokolu DMX512 využívame aj pokročilé sieťové riešenia cez MAnet, ARTnet, SACN, OSC a iné dátové protokoly vrátane TIMECODE a MIDI pre spojenie svetla, zvuku a obrazu do jedného audiovizuálneho prvku. Jeho základ  tvorí kvalitná značková kabeláž od firiem Cordial a Titanex doplnená o splittre a stmievače od  slovenského výrobcu SRS Lighting.

Svetelné pulty:

MA Lighting GMA2 – univerzálna riadiaca konzola pre svetlá a mediaservery

MA Lighting Comand Wing – malá svetelná konzola využívajúca softwér a technológiu veľkých svetelných pultov. Vhodná pre malé eventy alebo ako súčasť veľkých svetelných show, kde sa pripája k ostatným svetelným pultom na rozšírenie ovládacích prvkov alebo ako záložný systém

Avolites Titan Mobile – malá riadiaca konzola s možnosťami veľkého pultu

 

Stmievače, dátové zariadenia:

SRS Lighting DPD12 – rokmi overené digitálne stmievače od slovenského výrobcu SRS lighting, ktoré sa presadili po celom svete

Elation E-Node Pro – digitálny prevodník ARTnet/DMX s funkciami splitter, dmx merger

Midas Pro 6

 

 

 

Ozvučenie a Osvetlenie Podujatí