Icon Osvetlenie

Osvetlenie

Svetlá, ktoré vytvárajú atmosféru

Dôsledne navrhnutý svetelný dizajn eventu vám dodá originalitu a vytvára v návštevníkovi podvedome príjemný pocit, už pri vstupe do nasvieteného priestoru. Pri našich návrhoch sa riadime dvoma heslami: originalita a funkčnosť. Dnešné technológie ponúkajú obrovské množstvo možností. To je pre nás výzva vytvárať pre každý event originálne svetelné dizajny. Nejde len o farebné kombinácie, ale aj o rozmiestnenie a zapracovanie jednotlivých svetiel do scény. Funkčnosť pre nás znamená správne nastavenú intenzitu svetla a farebnú teplotu bielej pre rôzne typy činností - či už ide o TV prenos, alebo komornú večeru. Naša firma zabezpečuje prenájom svetelnej techniky od výrobcov svetových značiek. Pre lepší prehľad nášho svetelného parku môžeme svetlá rozdeliť do nasledovných skupín, v ktorých uvádzame aj zopár príkladov z nášho svetelného parku.

INTELIGENTNÉ SVETLÁ

Predstavujú pohyblivé svetlá –  prevažne rotačné hlavy. Našou voľbou bola značka Robe, ktorá patrí medzi svetovú špičku na trhu. Svetlá Robe sa vyznačujú presnou optikou, stálou farebnosťou a pokročilými možnosťami tvarovania svetelného lúča – či už originálnymi gobami alebo orezávacími klapkami – frame shutter. Nielen tieto, ale aj mnohé iné vlastnosti, dostali túto českú značku svetelnej techniky na tie najväčšie koncerty a televízne show. Veľkou výhodou je možnosť bezdrôtového riadenia, ktorá šetrí kabeláž najmä v hoteloch a reštauráciách. V našej výbave nájdete tieto modely:

Univerzálna rotačná hlava typu SPOT s  LED svetelným zdrojom. Vďaka rotačným gobám, animačnému kolesu a prizmám je možné dosiahnuť rôzne grafické a dekoračné textúry. Pokročilá optika umožňuje meniť šírku lúča vo veľkom rozsahu a rýchle orezávacie klapky dokážu tvarovať lúč a nasvietiť presné plochy rôznych tvarov. Vďaka týmto vlastnostiam sa svetlá uplatnili aj v televíznom segmente, kde produkty iných výrobcov nedosahujú požadované parametre pri použití LED svetelných zdrojov.

Univerzálna BEAM-SPOT-WASH rotačná hlava s výbojkovým svetelným zdrojom. Vyznačuje sa malými rozmermi, vysokým svetelným výkonom, presným pohybom s rýchlou odozvou a rozsiahlymi možnosťami tvarovania svetelného lúča pre vytvorenie pútavých priestorových efektov. Kvalitu Robe Pointe sme ocenili napríklad pri pútavej show Noc hvězd, ktorá bola odvysielaná pri príležitosti návštevy Českej republiky čínskym prezidentom.

Rotačná hlava typu WASH, ktorá využíva LED svetelné zdroje. Túto hlavu využívame pre plošné nasvietenie priestoru a vytvorenie kontrastných farebných hladín na pódiu. Vďaka precíznemu miešaniu farieb a možnosti simulácie rôznych svetelných zdrojov (žiarovka, výbojka, denné svetlo a pod.) využívame tieto svetlá aj ako biele hladinové svetlo a osvetlenie na svadby a koncerty. 

LED SVETLÁ

Túto kategóriu zastupujú svetlá využívajúce LED svetelný zdroj, ktorých hlavnou výhodou je nízka spotreba elektrickej energie a minimum vyžarovaného tepla. Tieto vlastnosti ich predurčujú na farebné nasvietenie priestorov, vytvorenie príjemnej atmosféry, oživenie látok a závesov. Väčšina LED reflektorov umožňuje RGB miešanie farieb, my preferujeme svetlá s miešaním farieb RGB+W alebo RGBW + UV, Amber. Použitím tejto technológie vieme vytvoriť pastelové farby ako napr. ružovú a meniť saturáciu scény. Pre svoj priaznivý pomer cena/výkon sú často využívané ako svadobné osvetlenie. Pre jednoduchší prehľad uvádzame niektoré typy LED reflektorov alebo LED barov, ktoré najčastejšie využívame pri dekoračnom nasvietení priestoru a dotvorení farebnej atmosféry.

Batériový LED reflektor s absolútne bezkáblovou prevádzkou, ktorý vydrží na jedno nabitie až 20 hodín. Možnosť použiť všade tam, kde nie je možnosť elektrického pripojenia alebo kde by bola kabeláž neestetická. Obsahuje WIFI modul pre bezdrôtové riadenie zmeny farby a ovládanie ďalších funkcií. Reflektor má krytie IP65 – vhodný aj do vonkajšieho prostredia. Vysoký parameter CRI a kvalitný zdroj zamedzujú nechcenému blikaniu svetla na zázname z kamier.

Vysokovýkonný LED reflektor Cameo PIXBAR 650 CPRO je snom každého osvetľovača, ktorý niekedy videl, čo dokážu svetlá s technológiou COB LED. Nový PIXBAR má nielen funkciu Pixel MAP, ktorá umožňuje každé LED svetlo ovládať zvlášť, ale je ideálny aj pre televízne svietenie, vďaka korekcií bielej, flicker free systému a voliteľným krivkám stmievania. Čerešnička na torte? Cameo PIXBAR 650 CPRO je absolútne tichý vďaka pasívnemu chladeniu nepotrebuje žiadne ventilátory.

Keď LED osvetlenie tak prečo nie rovno 5v1? Vysokovýkonný reflektor s 5 farebnými LED svetelnými zdrojmi umožňuje miešať pastelové farby a teplé odtiene. Toto svetlo má ultra-tenký dizajn pre univerzálnu inštaláciu a podobne ako PIXBAR 650 nemá chladiace ventilátory a je, vďaka vysokej frekvencií zdroja, vhodný do televízneho segmentu.

KONVENČNÉ SVETLÁ

Do tejto skupiny patria hlavne klasické reflektory so žiarovkovým svetelným zdrojom, potleskové svetlá (blinder), sledovacie reflektory (follow spot) a iné. Fresnelové reflektory od firmy ARRI zaručia čistú a jasnú scénu od konferencie až po televízne projekty. Každý event si vyžaduje kombináciu rôznych typov svetiel. Logo firmy zvýrazňujeme profilovacími reflektormi od firmy ETC, ktorá patrí medzi svetovú špičku v oblasti divadelných technológii, na koncertoch nesmú chýbať blindre – potleskové svetlá a sledovacie reflektory. Pri televíznych show scénu dotvárajú scénu Sunstripy alebo Jaragy.

Tento typ svetla je využívaný ako predné – biele svetlo pre pódia, módne prehliadky, divadlá, koncerty.. V našom portfóliu máme fresnelové reflektory značky ARRI rôznych výkonov s možnosťou diaľkového nastavenia pomocou ovládacej tyče. Produkty firmy ARRI sa stali svetovým štandardom a dnes ich nájdeme takmer v každej televíznej a filmovej produkcii.

 

Tieto svetlá sa stali neodmysliteľnou súčasťou televíznych show programov a koncertných pódií. Vďaka možnosti ovládania každej žiarovky osobitne, dodávajú tieto svetlá glamour – trblietavý efekt do akejkoľvek scény, pomocou funkcie pixel – map, je možné na týchto svetlách zobrazovať jednoduchú grafiku alebo texty. V dnešnej dobe sú už žiarovkové modely nahrádzané modelmi s LED svetelnými zdrojmi.

Follow spot alebo sledovací reflektor slúži na zvýraznenie účinkujúceho/speváka na scéne. Svetovým lídrom v oblasti sledovacích reflektorov je firma Robert Julliat, v našej výbave nájdete modely od najmenších sledovacích reflektorov s LED svetelným zdrojom až po veľké výbojkové "sledováky" pre štadióny a športové haly.

 

EXTERIÉROVÉ SVETLÁ

Tieto typy svetiel slúžia na osvetlenie budov, veľkých priestranstiev, zvýraznenie  architektonických prvkov alebo na zvýraznenie a svetelné efekty na budovy, v ktorých sa event odohráva. Dôležitou vlastnosťou týchto svetiel je vysoký výkon svetelného zdroja a odolnosť voči poveternostným podmienkam – najmä dažďu a vlhkosti.

Je výkonný výbojkový reflektor, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie meniče farieb od talianskeho výrobcu Griven. Svetelný zdroj – výbojka HMI 2500W poskytuje dostatok výkonu aj pri najväčších plochách. CMY miešanie farieb umožňuje vybrať akýkoľvek farebný odtieň.

Space canon alebo svetelný pútač je vysokovýkonný reflektor so špeciálnou optikou na vytvorenie pútavého svetelného lúča, ktorý je vidieť až do výšky niekoľkých kilometrov. Tento lúč môže mať rôznu farbu, najčastejšie sa kvôli viditeľnosti používa biela. Pohyb svetelného lúča je programovateľný, takže sa môže napríklad pohybovať len po vymedzenej časti oblohy, napríklad zo smeru príchodu hostí.

Batériový LED reflektor s absolútne bezkáblovou prevádzkou, ktorý vydrží na jedno nabitie až 20 hodín. Možnosť použiť všade tam, kde nie je možnosť elektrického pripojenia alebo kde by bola kabeláž neestetická. Obsahuje WIFI modul pre bezdrôtové riadenie zmeny farby a ovládanie ďalších funkcií. Reflektor má krytie IP65 – vhodný aj do vonkajšieho prostredia. Vysoký parameter CRI a kvalitný zdroj zamedzujú nechcenému blikaniu svetla na zázname z kamier.

OVLÁDANIE

Každá svetelná show si vyžaduje synchronizované ovládanie jednotlivých svetiel a zároveň blízke prepojenie s obrazom a zvukom. Poskytujeme prenájom na najpoužívanejšie svetelné pulty a technologické riešenia od firiem MA Lighting, Avolites, SRS lighting, Elation a iné. Okrem klasického riadiaceho protokolu DMX512 využívame aj pokročilé sieťové riešenia cez MAnet, ARTnet, SACN, OSC a iné dátové protokoly vrátane TIMECODE a MIDI pre spojenie svetla, zvuku a obrazu do jedného audiovizuálneho prvku. Jeho základ  tvorí kvalitná značková kabeláž od firiem Cordial a Titanex doplnená o splittre a stmievače od  slovenského výrobcu SRS Lighting.

MA Lighting

Dnešné riadenie svetiel už neobsahuje iba svetelný pult, ktorý dáva povely pre svetlá pomocou signálu DMX-512, ale vyžaduje si ovládanie a programovanie komplexnej škály digitálnych protokolov – od svetelných ako je DMX 512, ArtNET, sACN až po riadenie pyrotechniky alebo pohyb scény a samozrejme synchronizácia so zvukom a videom pomocou MIDI a timecode. My sme zvolili svetového lídra v oblasti riadenia show a to je nemecká firma MA Lighting. V našom portfóliu nájdete svetelné pulty GMA 2 light a GMA 2 command wing.

Pre stmievanie konvenčných svetiel používame výkonové jednotky – stmievače, dimmre od slovenského výrobcu SRS Lighting. Produkty tejto firmy patria medzi svetovú špičku a za roky pôsobenia dokázali svoju kvalitu po celom svete. Distribúciu elektrickej siete ku svetlám robíme pomocou multikáblov typu Socapex, ktoré umožňujú napájať až 6 okruhov cez jeden kábel.

Napísali o nás

Napíšte nám a náš projektový manažér
vás bude kontaktovať

Ďakujeme za odoslanie formuláru