Svetelný dizajn - keď svetlo vytvára event

 

Od prvotnej myšlienky klienta až po dychberúcu audiovizuálnu show, je potrebné prejsť procesom, ktorý má svoj postup a určité pravidlá. Takto dosiahneme čo najlepší efekt za prijateľné náklady.

Aké sú hlavné funkcie svetelnej techniky, resp. svetelného dizajnu?

Svetelný dizajn určuje viditeľnosť objektov na scéne

Svetlo na pódiu je obrazne povedané ,,hra kontrastov,, medzi pozadím scény a tým, čo sa nachádza na pódiu. Správne zvolené osvetlenie nasmeruje pozornosť publika na konkrétnu udalosť, alebo naopak, odpúta pozornosť inam.

Tajomný príchod herca na pódium

 

Svetelný dizajn definuje tvar a hĺbku scény

Svetlom dokážeme dosiahnuť rôzne priestorové vnímanie scény. Napríklad ak budeme na objekt svietiť len spredu, bude sa Vám zdať plochý, dvojrozmerný. Akonáhle pridáme aj svetlo z boku alebo zozadu, zobrazí celý tvar objektu a vnímate ho ako trojrozmerný.

 

Kombinácia svetla a tieňa pre zvýraznenie choreografie

 

Svetelný dizajn vytvára náladu, pocit, alebo časové obdobie

Farebné odtiene svetla dokážu vytvoriť podvedomé pocity alebo nálady. Predstavte si, že vstupujete do miestnosti plnej bledomodrých a levanduľových farieb. Vo väčšine z nás to vyvolá pocit pokoja a kľudu. Aký pocit by ste mali, keby bola miestnosť nasvietená krvavou červenou? To isté platí pre časové obdobie. Napríklad pre večerný západ slnka by sme podporili scénu oranžovou farbou a teplými odtieňmi svetiel. Pre nočnú scénu zase zvolíme modrú farbu a studené odtiene.

 

Pekelná atmosféra podporená červenými a oranžovými svetlami

 

Začína sa to rozsvietením žiarovky

Na začiatku treba rozsvietiť svetlo. Nie však na pódiu, ale v hlave. Treba dať eventu prvotnú myšlienku, nápad alebo tému, ktorá bude nosnou pre všetky ďalšie zložky, ktoré sa budú podieľať na výrobe. Dôsledne navrhnutý svetelný dizajn eventu Vám dodá originalitu a vytvára v návštevníkovi podvedome príjemný pocit - už pri vstupe do nasvieteného priestoru. Je to rovnako dôležitá zložka ako kvalitný catering.

 

Rozpočet vs. finálna predstava je súboj, ktorý nesmie mať víťaza

V ideálnom svete by určite vyhrávala predstava, ale ako sa hovorí – každá sranda niečo stojí. Je pre nás veľmi dôležité od začiatku komunikovať s klientom nielen o jeho nápade, ale aj čo najpresnejšie odhadnúť rozpočet už pri prvotných predstavách.

Finančné náklady na svetelný dizajn eventu nie sú len o prenájme technického vybavenia. Podstatnú časť rozpočtu tvorí montáž a obsluha týchto zariadení. Je veľký rozdiel, ak prebieha Váš event v divadle, kde sú k dispozícii svetelné ťahy, rampy, elektrina a celkovo je priestor vymyslený na produkciu. V takomto prípade máte ideálne podmienky. Opačným príkladom je módna prehliadka v lese v strede veľkého parku, kde je potrebné doviezť úplne všetko a rátať s akýmkoľvek počasím.

V niektorých prípadoch vyhráva minimalizmus a stačí zopár vhodne zvolených svetiel, zladené farebné kombinácie či gobá a dosiahnete požadovaný efekt. Toto je častý postup pri svietení historickej budovy alebo dizajnovej architektúry. Inokedy je zase potrebné priviezť kamióny svetiel, navešať do haly desiatky, niekedy až stovky kusov a dosiahnuť tak objem a veľkoleposť show.

Šikovný svetelný dizajnér vie nájsť správnu rovnováhu medzi rozpočtom a požiadavkami klienta. Ušetriť sa dá rôzne. Napríklad naprogramovať celú show vo vizualizačnom software vopred a tým ušetriť náklady na prenájom priestoru a technikov počas skúšok.