Ako funguje rentálová firma v čase korony? Časť 2

V prvej časti tohto blogu sme písali o organizačných zmenách v čase pandémie koronavírusu. V tejto časti vám predstavíme novú digitálnu formu eventov, ktorá môže nahradiť zrušené podujatia, konferencie alebo koncerty.

Situácia si vyžaduje špecifické riešenia

Ako sa vraví, keď nemôže Mohamed k hore, príde hora k Mohamedovi - preto sme rozhodli, že eventy a prezentácie prenesieme do vašich obývačiek.

Našu check-in/chek-out zónu, kde za normálnych okolností prebieha príprava a vyskladnenie techniky sme premenili na veľké video štúdio. Prvá verzia predstavuje klasické konferenčné pódium s LED obrazovkou a rečníckym pultom, v ktorom nechýbajú náhľadové monitory, bezdrôtové mikrofóny, videoréžia a iná technika potrebná pre úspešný event. Všetko je snímané na 4 kamery. Dve klasické kamery na stojane s prípadnou obsluhou a dve robotické kamery s možnosťou ovládania na diaľku z réžie.

Naši klienti môžu z tohto pódia osloviť svojich zamestnancov alebo potenciálnych zákazníkov, viesť moderované diskusie alebo prezentovať produkty. Diváci to môžu všetko sledovať cez live streaming na sociálne siete alebo spravíme záznam na kamery a pridáme ešte dodatočnú postprodukciu a strih.

Online eventy na objednávku

Postupne však prichádzali požiadavky od našich klientov vytvoriť virtuálne prostredie, kde by diskutujúci nemuseli prísť do nášho štúdia, ale všetko by prebiehalo online z domu. Táto myšlienka sa nám veľmi páčila a začali sme sa tým seriózne zaoberať. Prvé pokusy skôr vyzerali ako konferenčný hovor cez Microsoft teams. To nám prišlo ako nudné a príliš fádne. Naši videotechnici dostali nový challenge: posunúť online event o level vyššie a vytvoriť virtuálne prostredie. Na toto sa ideálne hodí (náš) mediaserver Coolux Pandoras box, ktorého súčasťou je aj 3D prostredie, kde sa dá spracovávať video kontent. Takto sme vytvorili niekoľko virtuálnych štúdií s rôznym dizajnom a farebným prevedením. Jednotlivé obrazy – videohovory vieme týmto spôsobom umiestňovať vo virtuálnom priestore, meniť ich veľkosť podľa priority a podobne.

Neustále vylepšenia

Takáto virtuálna konferencia už vyzerá oveľa zaujímavejšie, ale možnosti sme ešte nevyčerpali. Čo tak dostať do virtuálneho prostredia postavu celého moderátora, ktorý sa v ňom môže pohybovať? Riešením je štúdio s green screen technológiou, do ktorého posadíme moderátora konferencie a jeho obraz bude následne dokľúčovaný do virtuálneho prostredia. Opäť prišla na rad zmena technického setup-u v našom štúdiu. Vďaka ploche viac než 100m2 sme vytvorili dve štúdiá v jednom priestore so zdieľanou réžiou. V prvom sa nachádza klasický konferenčný setup s LED obrazovkou a rečníckym pultom a oproti nemu máme štúdio pre green screen technológiu.

Toto riešenie nám dáva veľkú flexibilitu, pretože v priebehu jedného dňa vieme urobiť rôzne setup-y a využívať buď LED obrazovku alebo green screen. Stačí len otočiť kamery a na svetelnom pulte zmeniť nasvietenie scény a môžete pracovať na úplne inom projekte.

Naše štúdio dáva neobmedzené možnosti ako komunikovať alebo osloviť klientov, zamestnancov alebo kohokoľvek, komu chcete zdieľať vaše video, informáciu či umelecký zámer.

Kedy sa uvidíme na eventoch?

V aktuálnej situácii je toto najlepšia cesta ako môžete hromadne komunikovať so širokým publikom po celom svete, stačí byť len online.

Veríme, že tieto ťažké časy nebudú trvať večne a že sa raz opäť budeme môcť vrátiť na pódiá pred reálnych divákov. To magické spojenie, výmena energií a emócií medzi umelcom a živým publikom sú predsa len nenahraditeľné. Dovtedy ale zostaňte všetci doma a sledujte obrazovky.

 

Tomáš Forgáč

Executive director